Mój program w Pythonie był trudniejszy niż myślałem. Przeglądając film jednego z kursów napotkałem na pewien problem z pracą domową.

Miałem napisać program ukazujący sekwencję szyfru kłódki, spełniający pewne warunki:
1. Szyfr jest pięciocyfrowy.
2. Liczba przedstawiająca szyfr jest liczbą pierwszą.
3. Suma szyfr mieści się w zakresie 30 i 40
4. Nie ma żadnego zera
5. Policzyć ile jest kombinacji
Na podstawie dotychczasowej wiedzy napisałem taki program:

Niestety po uruchomieniu programu okazało się iż nie do końca wszystko działa jak chciałem. Program podaje kilkadziesiąt sekwencji i zatrzymuje się na cyfrze 87321. Prawdopodobnie problemem jest zamiana cyfry (int) na (str). Ponieważ szyfr miał być pięciocyfrowy do głowy właśnie wpadł mi taki pomysł. Przed zamianą na “str” program pokazywał wartości nawet dwu cyfrowe. Postanowiłem napisać program jeszcze raz.

Tym razem, nie zamieniałem nic na “str”, zamiast tego dodałem warunek “if”. Program zadziałał , jednak jego działanie trwało w nieskończoność. Zdołałem zrobić sobie kawę, ogrzać i zjeść obiad a on trwał i trwał. W końcu postanowiłem zatrzymać go ręcznie. Kilka losowych liczb, sprawdziłem i rzeczywiście liczby były pierwsze, jednak zauważyłem że w sekwencjach są też zera i niektóre z nich powtarzały się nawet kilkakrotnie. Miałem wrażenie że program chodzi w kółko. Czyli któraś pętla non stop zapętlała program. Jednym słowem program z szyfrem kłódki nie spełnił warunków.

Niestety na tym etapie nauki nie jestem w stanie tego poprawić. Muszę uczyć się dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *